Öngyilkos az az állam, ahol a központi, politikai hatalom arra törekszik, hogy maga alá gyűrje az igazságszolgáltatást, az ügyészséget és az ügyvédséget. Ezek a lépések rövid távon hozhatnak hasznot, hosszabb távon azonban a halált jelenti az állam számára. Egészen biztos, hogy most ezen az úton járunk, amely ellen határozottan tiltakoznunk kell. Az ügyvédi hivatásunk része, hogy a politikai akarattal szemben állva, azzal szembe szegülve, törekedjünk arra, hogy amennyi fenntartható a jogból, amennyi fenntartható a jogállamiságból, azt megőrizzük.
Az igazságszolgáltatás közreműködőinek presztízse, a bíróságok megítélésétől függ, amely sajnos meggyengült az utóbbi időben. Ezzel párhuzamosan összeomlott a bizalom az ügyészség, és a bíróságon részt vevő másik partnertársaság, az ügyvédség iránti is. Ez a kiindulási pont, amelyből nehéz elérni, hogy általában az ügyvédség presztízse elfogadható legyen, ezen belül a budapesti ügyvédség is, de nem lehetetlen.
Elsősorban a Budapesti Ügyvédi Kamara és annak vezetőinek feladata, hogy tegyen a változásért, mert sokat változtathat, másodsorban mindannyiunk feladata is, akik ügyvédek vagyunk. Ilyen körülmények között fokozottan fontos, hogy jelen legyen a társadalomban a Budapesti Kamara, olyan ügyekkel, amelyek a társadalom számára értéket jelentenek, legyen ez akár jótékonysági megjelenés, vagy az igazságszolgáltatás mellett való karakán kiállás.
Sajnáljuk és hiányoljuk, hogy a Budapesti és az Országos Kamara ritkán nyilvánít véleményt olyan kérdésekben, amely a társadalmat foglalkoztatja.
1976 óta ügyvéd, elsősorban büntető ügyekkel foglalkozik. Több, országosan ismert ügyben látott el védelmet. Büntető védői tevékenysége mellett jelentősebb polgári és gazdasági ügyekben is ellát képviseletet. 2010. július 1-től kezdődően az Iroda vezetője. Az 1990-es évek elejétől a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karán büntető anyagi jogot tanított. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának tiszteletbeli tanára, itt szintén büntető anyagi jogot tanít, vizsgabizottsági tag, valamint évek óta részt vesz a Jogi Szakvizsga Bizottság munkájában is. A Nemzetközi Büntetőjogi Társaság magyar nemzeti csoportjának elnöke. Tagja, helyettes elnöke a Magyar Kriminológiai Társaság igazgatótanácsának, valamint néhány polgári és politikai jogok, illetőleg emberi jogok megóvására vonatkozó nemzetközi egyezményekkel kapcsolatos Magyarországon működő társaságnak.
A Budapesti Ügyvédi Kamarában 1980-tól a Fegyelmi Bizottság tagja volt, majd a Kamara titkárává választották, 1992-től a főtitkári tisztséget töltötte be 2002 májusáig. 1993 januárjában édesapjával, dr. Bárándy György ügyvéddel megalakította a Bárándy és Társai Ügyvédi Irodát.
2002. május 27-től 2004. október 4-ig a Magyar Köztársaság igazságügy-minisztere volt, ezt követően ügyvédi hivatását folytatja a Bárándy és Társai Ügyvédi Irodában.